Ciekawe komody do pokoju dziecięcego

Meble z pokoju dziecięcego mogą i powinny dobrze wyglądać, ale zdecydowanie najważniejsza w ich przypadku jest odpowiednia funkcjonalność. Funkcjonalność powinna nakazać nam na przykład rezygnację ze wszelkiego rodzaju przeszklonych regałów na rzecz większych mebli, gdzie będzie można chować duże zabawki. Takie meble powinny mieć kształt pojemników, na przykład skrzyń, ale w skrzyniach nie pomieścimy wszystkiego. Typowy zestaw do pokoju dziecka składa się najczęściej z szafy na ubrania, regału z zabawkami i sporej komody na wszystko. Komoda wydaje się prostym meblem i taka jest, ale mimo wszystko konieczne jest jej odpowiednie dopasowanie do wieku dziecka.

Niemowlęta

Niemowlaki potrzebują stabilnej i wytrzymalej komody, ponieważ na jej wierzch powinien trafić przewijak. Komoda jest też miejscem, na którym wykonuje się różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne dla niemowlaka. Z tego powodu zakłada się, że blat komody powinien być długi i szeroki przynajmniej na jakieś 70 centymetrów, by nie brakowało miejsca na wszystkie ważne rzeczy. Niektóre komody mają już zamontowany przewijak i w takim przypadku trzeba dobrze sprawdzić, czy jest on stabilnie przymocowany do podłoża. Jeśli chodzi o wysokość, powinna być ona dostosowana do wzrostu rodziców. Zazwyczaj stawia się na jakieś 80 centymetrów wysokości, co jest odpowiednią wysokością dla większości matek.

Komoda nie jest oczywiście tylko podstawką na przewijak. Trzeba w niej zmieścić także ubrania i akcesoria niezbędne dla dziecka. Pojemność to klucz, ale taka pojemność musi być też odpowiednio rozłożona na przegrody, by dało się ją zorganizować.

komoda dla dziecka

Małe dziecko

W przypadku komody dla starszych, ale wciąż małych dzieci, stawia się bardziej na praktyczność przestrzeni przechowywania ubrań. Trzeba mieć na uwadze to, że dziecko uczące się właśnie chodzić ma głowę na wysokości odpowiadającej różnym uchwytom i klamkom. Dlatego komoda w pokoju z małym dzieckiem uczącym się chodzić musi być odpowiednio zabezpieczona pod tym względem. Jeśli dziecko nie będzie miało za co złapać, nie otworzy szuflady i nie zamknie jej sobie potem na palcach. Jeśli już muszą być uchwyty, można się zdecydować na komody ze specjalnymi prowadnicami, które będą bardzo powoli zamykać szuflady.

Przedszkolaki i dzieci starsze

Trochę starsze dzieci mogą już same korzystać z komody, więc warto jest to im ułatwić. Komoda może być miejscem trzymania ubranek i zabawek w taki sposób, by dzieci same były w stanie z niej korzystać. Dlatego warto jest w tego typu komodach zostawić wolne, otwarte półki tak, by dzieci mogły chować w nich swoje zabawki. Za drzwiczkami i w szufladach znajdą się oczywiście inne rzeczy, na przykład ubrania.

Ceny wszystkich powyższych opcji są bardzo różne. Najprostsze komody można kupić już za jakieś 200 złotych i na pewno nie jest to duży wydatek.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.