Jak wybrać dywan do domu z dziećmi i zwierzętami?

Kiedy masz dzieci i/lub zwierzęta w domu, wpływa to na pewne decyzje dotyczące wystroju. Czy te poszewki na poduszki można prać? Czy ten stół może poradzić sobie z rozlanym płynem? Jak łatwo jest odkurzyć ten dywan? Ty zaczynasz robić decyzjom pod założeniem rozlewających się i wypadków. Jeden z domowych przedmiotów wystroju, gdzie to jest (lub powinno być) najbardziej wysoko rozważane jest w dywanik obszar kupujesz dla dzieci sypialni i głównych obszarów życia.

Ponieważ dywaniki przykrywają duże części podłóg, widzą one wiele akcji. Ale może być trudno wiedzieć, jakie dywaniki wytrzymają zużycie domu pełnego dzieci i zwierząt! Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać dywan do swojego domu, przygotowaliśmy przewodnik, który Ci pomoże i wskaże Ci najlepsze wybory! Czytaj dalej, aby uzyskać wskazówki i zestawienie najlepszych dywanów dla dzieci i zwierząt domowych.

Co sprawia, że dywan jest przyjazny dzieciom i zwierzętom?

Istnieją pewne czynniki, które pomagają zakwalifikować dywan jako przyjazny dzieciom lub zwierzętom. Nasze najważniejsze cechy w tym dziale to dywany, które są łatwe do czyszczenia, trwałe i nietoksyczne. Warto zauważyć, że znalezienie dywanów, które spełniają wszystkie trzy z tych kryteriów może być trudne, ale na pewno nie jest niemożliwe! Zalecamy jednak wybranie dwóch najważniejszych cech, które chcesz mieć w dywaniku i od tego momentu zawęzić obszar poszukiwań.

Jak powiedzieliśmy wcześniej: rozlane płyny i wypadki (zarówno ludzkie, jak i domowe) są nieuniknione, gdy masz dzieci i czworonożnych przyjaciół w domu. Dlatego uważamy, że materiały łatwe w czyszczeniu to konieczność, jeśli chcesz mieć dywany przyjazne dzieciom i zwierzętom. (Sprawdź następną sekcję, aby dowiedzieć się więcej o tym, które materiały są do tego najlepsze)!

dywan

Dzieci i zwierzęta domowe mogą powodować duże zużycie dywanów, więc szukaj dywanów, które są naturalnie trwałe. Ponieważ dywaniki mogą być inwestycją, frustrujące byłoby wymienianie ich co rok lub dwa w miejscach o dużym natężeniu ruchu! Bądź świadomy tego stosu dywanu, który wybierzesz (od płaskiego splotu do shag), jak to, wraz z materiałem, będzie odgrywać rolę w tym, jak trwały jest dywan.

Kiedy masz niemowlęta i małe dzieci, dywany są często strefą w domu, gdzie kładą się, uczą się raczkować, bawią się zabawkami lub czytają książki. Warto więc zastanowić się, czy priorytetem jest dla Ciebie nietoksyczny materiał na dywan bez dodatków chemicznych. Wiele dywanów syntetycznych zawiera lotne związki organiczne (lub VOC), które uwalniają potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne do powietrza. Ostatecznie ulegają one rozproszeniu, ale jeśli nie chcesz, aby te substancje chemiczne dostały się do Twojego domu, musisz uważać na niektóre materiały. Jednak niektóre naturalne materiały, takie jak bawełna, również są poddawane działaniu pestycydów i chemikaliów. Szukaj certyfikowanej organicznej bawełny i wełny, jeśli jest to powód do niepokoju.

Materiały na dywany przyjazne dla dzieci i zwierząt

Szukając dywanu przyjaznego dzieciom i zwierzętom, należy wybrać materiał, który jest łatwy do czyszczenia i odporny na plamy. Mamy kilka różnych materiałów, które są faworytami, zarówno naturalnych jak i syntetycznych, które pasują do tego rachunku.

Wełna jest naturalnie odporna na plamy (i antybakteryjna!), co czyni ją doskonałym wyborem dla domów z dziećmi i zwierzętami domowymi. Dodatkowo, dywany wełniane są bardzo trwałe! Łatwość czyszczenia wynika z woskowej powłoki zewnętrznej włókien wełnianych, która pomaga im odpychać ciecze. Tak więc, w przypadku rozlania płynu, można go dość łatwo wytrzeć i wyczyścić bez większego zamieszania. Nawet jeśli nie znajdziesz plamy aż do późniejszego czasu, roztwór wody z mydłem do naczyń może poradzić sobie z większością plam na wełnianym dywanie! Dywanik z owczej skóry posiada wszystkie te same właściwości, ponieważ jest to również wełna - tylko w bardziej "naturalnym" stanie, a nie utkana w dywanik. Bonus: dywaniki ze skóry owczej stanowią naprawdę przytulne pokrycie podłogi w pokoju dziecięcym lub niemowlęcym!

Wiele dywanów z materiałów syntetycznych jest produkowanych w taki sposób, aby były odporne na plamy (a także na pleśń). Dywaniki PET/poliestrowe to nasz najlepszy wybór łatwych w czyszczeniu włókien syntetycznych; do usunięcia plamy z tego materiału zazwyczaj wystarczy odrobina rozcieńczonego wybielacza i trochę wysiłku łokcia! Polipropylen i nylon to dwie inne opcje włókien syntetycznych, które są zazwyczaj odporne na plamy.

To jest również miejsce, gdzie będziemy podłączać dywaniki wewnętrzne / zewnętrzne. Wykonane często z polipropylenu lub PET, dywaniki te są odporne na działanie czynników zewnętrznych, co oznacza, że są również wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać małym ludziom i zwierzętom domowym. A to, że są one przeznaczone do użytku na zewnątrz, nie oznacza, że nie można ich używać we wnętrzach! W rzeczywistości, wiele z naszych popularnych dywaników do użytku wewnętrznego i zewnętrznego doskonale nadaje się do salonów (jest to nawet jedna z naszych wewnętrznych wskazówek dotyczących projektowania salonu przyjaznego dzieciom).

Jeśli szukasz dywaników przyjaznych zwierzętom, trzymaj się z dala od dywaników z włókien naturalnych, takich jak juta i sizal, zwłaszcza jeśli masz koty. Jak ćmy do płomienia są dywaniki z włókien naturalnych do kocich pazurów. Twój kot będzie uwielbiał drapać w te materiały - a Ty będziesz czuł się bardzo sfrustrowany i będziesz miał smutno wyglądający dywanik. Materiały te mogą również złapać się na paznokcie psów, ciągnąc za nici i powodując, że dywanik będzie wyglądał na postrzępiony.

Inne rzeczy do rozważenia

Inne cechy dywanu, które należy rozważyć w domu z dziećmi i zwierzętami? Runo dywanu, kolory i wzór. I nie zapomnij o podkładce pod dywan!

Jeśli chodzi o dywany przyjazne zwierzętom, poszukaj dywanu, który ma niższe runo (w porównaniu z dywanem shag) z ciasnym, gęstym splotem. Pozwoli Ci to uniknąć głębokiego osadzenia sierści zwierzęcia w dywaniku i zminimalizuje ilość rozdartych włókien.

Jednak kupa i splot, który wybierzesz w domu z dziećmi zależy od przypadku użycia. Coś z wyższym runem może dodać dodatkową przytulność do pokoju dziecięcego, ale w obszarze o dużym natężeniu ruchu, takim jak salon, gdzie napoje i przekąski również mają tendencję do bycia obecnymi, coś o niższym runie będzie łatwiejsze do czyszczenia i lepiej wytrzyma zużycie.

Ponieważ nie wszystkie wypadki zwierząt domowych lub rozlania są natychmiast zauważone, plamy mogą się zdarzyć najlepszym z nas. Z tego powodu preferujemy ciemniejsze kolory i bardziej ruchliwe wzory na dywanach, na których obecne są dzieci i zwierzęta domowe. Posiadanie ciemnych kolorów, ruchliwych wzorów lub kombinacji tych dwóch, pomoże lepiej ukryć wszelkie zalegające plamy!

Kolejna wskazówka dotycząca projektowania przyjaznego zwierzętom, jeśli chodzi o dywany? Dopasuj kolor dywanu do sierści swojego zwierzaka. Pomoże to sprawić, że ich sierść będzie mniej widoczna! Ale nie pozwól, aby się nagromadziła tylko dlatego, że jej nie widać! Mając dzieci lub zwierzęta domowe, priorytetem będzie odkurzanie przynajmniej raz w tygodniu, aby Twój dywan wyglądał świeżo!

Nie zapomnij o podkładkach pod dywan! Dodają one poduszkę pod dywanikami, dając miękkie miejsce do zwijania się lub zabawy. Ponadto, w razie wypadku, podkładki pod dywan mogą pomóc w ochronie podłogi pod dywanem. Zalecamy szukanie podkładek z barierą przeciwwilgociową, która zapobiega przenikaniu rozlanych płynów i zapachów do dywanu. (Pomyśl o tym jak o ochraniaczu na materac dla swojej podłogi!).

A jeśli masz zwierzaka, który ma tendencję do wieczornych rozkoszy, podkładka pod dywan zapewni mu również przyczepność, dzięki czemu nie będzie się ślizgał po całym pokoju, gdy będzie biegał dookoła!

Wybory stylistów

Sprawdź nasze propozycje najlepszych dywanów dla dzieci i zwierząt!

 

Jasnoszary dywanik Arbor, Tanjore

Ten dywanik z włókna syntetycznego ma niskie runo i może pochwalić się wzorem, który pomoże zamaskować sierść zwierząt domowych i małe plamy.

 

Kota Indigo Woven Wool Rug, Dash & Albert

Ten przyjazny dziecku dywan posiada wszystkie cechy, które kochamy w wełnie - jest trwały, łatwy w czyszczeniu, naturalnie odporny na plamy - i ma piękny, ciemniejszy wzór, który pomoże ukryć wiele drobnych rozlanych płynów i plam.

 

Dywanik Nuuk Ivory, Tanjore

Uwielbiamy dywanik z owczej skóry w pokoju dziecięcym. To najprzytulniejsze miejsce, w którym można położyć dziecko na brzuszku lub zwinąć się w kłębek i poczytać książkę.

 

Dywanik Wild Bloom, Loloi

Ten wełniany dywanik ma piękny wzór i jaskrawe kolory, które doskonale wyglądają w pokoju dziecięcym (śmiemy twierdzić, że to idealny wybór do maskowania plam po markerze, jeśli masz dzieci, które mają tendencję do, ahem, kolorowania poza liniami - i poza papierem - w czasie zajęć rzemieślniczych). Ale oprócz wzoru, dywan ma również miękkie, pluszowe runo, które sprawia, że wygodnie się na nim rozłożyć.

 

Dywanik Emelia, Tanjore

Ten pluszowy, shagowy dywan wykonany jest z naturalnych włókien. Nie wybralibyśmy go do domu ze zwierzętami, ale w pokoju dziecięcym jest tak przytulnym pokryciem podłogi!

 

Dywan Anton, Bhawan Textiles

Płaska konstrukcja tego dywanu oznacza, że nie ma w nim włókien, które mogłyby zaczepić się o paznokcie zwierząt domowych (i spowodować rozplątanie się splotu). Poliestrowy materiał jest łatwy do czyszczenia, a ruchliwy wzór sprawia, że jest bardzo wyrozumiały!

 

Dywan z wełny swetrowej, Tanjore

Pluszowe runo tego wełnianego dywanika nadaje mu przytulny klimat, a kombinacja kolorów i wzoru sprawia, że jest to idealny dywanik, który pomoże zamaskować większość sierści zwierząt domowych pomiędzy kolejnymi odkurzaniami!

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.