Wybór biurka dla dziecka, ucznia, studenta

Wybór biurka dla dziecka, ucznia czy osoby dorosłej powinien być przede wszystkim przemyślany. Architekt podpowiada jakie wymiary i wysokość mają mieć biurka, jak wybrać takie biurko, które w praktyce sprawdzać się będzie najlepiej. Początek szkoły, czy nowy rok akademicki to czas na to, by aranżować swoje miejsce do pracy, nauki. Trzeba więc zastanowić się jak wybrać biurko dla dziecka i jak projektować kącik do nauki albo pracy. Jak więc wybrać takie najlepsze biurko, które w praktyce będzie się dobrze sprawdzać?

Biurko dla dziecka - od czego zacząć?

Najważniejszym meblem, przy którym dziecko spędza bardzo wiele czasu będzie właśnie biurko. Ustawienie biurka powinno być takie, że dziecko będzie miało dostęp do światła słonecznego. Najlepiej, by biurko stało przodem albo bokiem do okna. Dla dzieci wygodne będą biurka, przy których blat będzie można ustawiać pod kątem 30 stopni, co będzie najlepsze do ręcznego pisania oraz rysowania. Ważne są również dodatkowe szuflady, półki, pomocniki, które będzie można mieć pod ręką.

A jak dobrać krzesło do biurka dla dziecka?

Najlepszym rozwiązaniem będą takie krzesła, w których jest regulacja wysokości, które będą właściwie rosnąć z dzieckiem i zapewnią dobre warunki do pracy oraz zabawy przez całą naukę w szkole podstawowej. Podstawa krzesła musi być stabilna, uniemożliwić huśtanie na krześle.

Jak wybrać biurko dla dziecka?

Pierwsze biurko najczęściej kupuje się, gdy dziecko ma około 6 lat i będzie ono miało około 120cmwzrostu. Wtedy więc odpowiednim będzie takie biurko, które ma około 55 cm wysokości. Nie muszą być to duże biurka, najczęściej blat głęboki na 50 cm i szeroki na około 60-75 cm będzie wystarczający. Takie biurko do nauki pisania i do rysowania będzie wystarczające.

rozmiar biurka dla dziecka

Zawsze jednak taką ważną kwestią będzie indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika, dlatego nie można kierować się standardowymi wymiarami. Sprawdzajmy w praktyce jakie wymiary są nam potrzebne. Ważne, by w trakcie siedzenia przy biurku, przy odpowiedniej postawie kąt między ramieniem a przedramieniem i kąt między podudziem a łydką był kątem prostym. Inaczej zaczniemy się męczyć a kręgosłup będzie istotnie obciążony. Najbardziej funkcjonalne będzie biurko z regulowanym blatem i wysokością, ponieważ w ten sposób będziemy mieli okazję dopasować wysokość do konkretnych warunków.

Jak wybrać biurko: wielkość blatu

Ważne będzie zwrócenie uwagi na to, by blat był wygodnym do pracy miejscem. Wysokość blatu trzeba dopasować do przestrzeni jaką będziemy dysponować. Trzeba pamiętać, że nie zawsze im większe biurko tym więcej komfortu pracy. To zasięga naszych rąk ma określać wielkość blatu. Dla dziecka więc blat nie może być zbyt duży, bo i tak nie będzie go dobrze wykorzystywać, nie będzie w stanie po wszystko sięgnąć.

Warto także pomyśleć o jakieś ciekawej estetyce, która dobrze się sprawdzi i w tym względzie również mamy wiele ciekawych rozwiązań jakie są obecnie dostępne. Można stworzyć rozwiązanie, w ramach którego dziecko dostanie udane połączenie miejsca do nauki i do zabawy.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.