Bezpieczne meble

Oczywiście bezpieczne meble to nie wszystko i nie będzie się dało zastąpić nimi naszej uwagi w stosunku do dziecka. Mogą jednak w jakieś mierze ułatwiać nam opiekę nad ruchliwym maluchem. Bezpieczny dom dla dziecka będzie wymagał nieco pracy, ale jeśli pojawią się pewne udogodnienia będą one pomocne, gdy dziecko zacznie być mobilne, będzie się turlać, pełzać, raczkować czy chodzić.

Krzesełka i łóżeczka dla dzieci

Łóżeczka muszą mieć dość wysokie szczebelki umieszczone blisko siebie. Trzeba by były ułożone pionowo, tak by dziecko samo nie wyszło z łóżeczka. Wysokie krzesełko do karmienia będzie użyteczne, gdy dziecko już samo siedzi i chce właśnie w takiej pozycji zjadać już coś innego niż mleko matki. Takie krzesełko o odpowiedniej stabilności sprawi, że dziecko będzie miało komfort spożywania posiłków w wygodnej dla siebie pozycji. Jeśli mamy krzesełko z kółkami musi mieć dobre blokady, by w czasie jedzenia nie odjechało. Dobrze szukać także dobrego materiału i stabilnego stojaka, paski trzymające dziecko również muszą być solidnie przygotowane. ale to co ma duże znaczenie to również komfort dla rodziców a więc wykonanie z materiału, który będzie się łatwo czyścić. Takiego krzesełka nie powinno się ustawiać blisko ściany, ponieważ dziecko może się odepchnąć i wywrócić z krzesełkiem.

przewijak dla dziecka

Innym ważnym elementem jest stolik do przewijania, dzięki któremu rodzic nie będzie się schylał do dziecka, by zmienić pieluchę. Powinien mieć podwyższone brzegi, by nie było ryzyka, że dziecko z niego wypadnie. Jednak nawet najbardziej bezpieczny stolik do przewijania nie będzie zapobiegał spadnięciu z niego dziecka, gdy maluch się przeturla lub przeczołga poza jego krawędź. W czasie przewijania zawsze trzeba więć kontrolować co dziecko robi, by do takich ewentualnie niebezpiecznych sytuacji po prostu nie dopuścić. Zanim położy się dziecko na stole do przewijania trzeba się także upewnić, że to wszystko co będzie nam potrzebne jest już pod ręką i nie będzie trzeba po nic się wybierać w inne miejsce niż znajduje się stolik.

Bezpieczny dom dla dziecka

Oprócz dostoswanych mebli dziecięcych młodzi rodzice będą potrzebować również pewnych ulepszeń, które sprawią, że dziecko będzie bezpieczniejsze w domu w trakcie swoich wycieczek na czworaka czy już na nóżkach. Ważne będzie między innymi zabezpieczenie podłogi przez specjalne maty czy wykładziny. Gładkie panele niestety mogą się okazać niebezpieczne dla malucha. Pojedyncze niewielkie dywaniki jednak nie pomogą, ponieważ one również po takiej powierzchni będą się ślizgały. Dlatego najlepiej pokryć całościowo podłogę. Szafki zawierające potencjalnie niebezpieczne przedmioty dla dziecka powinny mieć założone specjalne blokady, szczególnie, gdy dziecko już zacznie do nich sięgać. Ważne będzie także zastosowanie specjalnych zaślepek na gniazdka elektryczne, by nie okazało się, żę dziecko do takiego gniazdka będzie chciało jakieś przedmioty wsunąć. Jeśli mamy dom piętrowy to konieczne będą także specjalne barierki, które będą odgradzać schody, ewentualnie można je zastosować w mieszkaniu, gdy np. chce się dziecko odsunąć od kuchni.

Autor

Aleksandra Bluszcz

Projektantka wnętrz, dekoratorka.