Porady dotyczące wyboru doniczki dla roślin w pomieszczeniach

Jeśli jesteś rodzicem roślin (lub aspirujący jeden), znalezienie najlepszego sadzarka dla zieleni jest koniecznością. Czy masz małe rośliny domowe lub wysokie drzewo liściaste, wybierając odpowiedni pojemnik dla swoich roślin wewnętrznych będzie stanowić różnicę w ich wzrostu, zdrowia i bujności.

Istnieją pewne kluczowe względy podczas zakupów dla wewnętrznych sadzarek. Styl jest ogromną częścią, ale będziesz także chciał wziąć pod uwagę rozmiar doniczki, z czego jest wykonana i czy ma otwory drenażowe.

Aby pomóc Ci wybrać najlepsze donice do wnętrz, przeczytaj nasze wskazówki, na co zwrócić uwagę, a następnie sprawdź ulubione donice naszych stylistów!

Nie jesteś pewien, jak wprowadzić więcej roślin do swojego domu?

Donice do wnętrz wykonane są z wielu różnych materiałów, które mogą mieć wpływ na zdrowie Twoich roślin.

Na przykład, doniczki drewniane są porowate, więc zapewniają lepszy drenaż i są odporne na rdzewienie od wody, co oznacza, że są świetną opcją, zwłaszcza dla przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych.

Jeśli masz rośliny w pomieszczeniach, które muszą być często podlewane, spróbuj metalowej lub plastikowej donicy, ponieważ nie wchłaniają one wody (w przeciwieństwie do drewna) i utrzymują roślinę i glebę w stanie wilgotnym. Mała metalowa doniczka z mosiądzu lub srebra może być również świetna, jeśli masz mini faux rośliny, które nie wymagają prawdziwej konserwacji. Metal sprawi, że rośliny będą wyglądały na wyjątkowo bujne.

Dla tych, którzy szukają łatwej doniczki, która jest stylowa I praktyczna, nie można się pomylić z kamienną lub ceramiczną konstrukcją. Są one odporne na każdą pogodę, więc mogą być używane w pomieszczeniach lub na zewnątrz, i mają rzeźbiarski urok, który daje roślinie domowej bardzo żywy wygląd.

Sadzarki są w każdym kształcie i stylu, więc będziesz chciał wybrać projekty, które mieszają się z przestrzenią. Zewnętrzne donice mają tendencję do bycia większymi i bardziej wytrzymałymi, podczas gdy te wewnętrzne są mniejsze z szerszą gamą stylów.

doniczka

Jeśli Twój gust jest bardziej nowoczesny i współczesny, spróbuj metalowych i ceramicznych donic o czystym wyglądzie. Jeśli Twoja przestrzeń jest bardziej rustykalna i boho, rozważ drewniane i kamienne donice, które wprowadzają naturalny element i organiczny dotyk. Chcesz wybrać kryte sadzarki, które idą z ogólnym klimatem i wyglądem pokoju, więc nie spiesz się, aby zdecydować się na kolor, kształt i szczegóły, które działają dla Ciebie.

Najważniejszym szczegółem do rozważenia, otwory drenażowe są niezbędne dla zdrowych roślin wewnętrznych. Pot, który ma wiele otworów drenażowych jest wielki dla roślin, które potrzebują tony podlewania, ale może wyschnąć innych roślin, które rozwijają się w glebie, która jest na bardziej suchej stronie, będziesz chciał puli roślin, które ma jeden otwór spustowy, aby utrzymać wilgoć dla tych. Podobnie, jeśli masz roślinę, która wymaga dużo podlewania, unikać pojedynczych sadzarek otwór drenażowy - będą zatykać korzenie i skończyć topi się roślina z "overwatering".

Warto również zauważyć: Jeśli doniczka nie ma otworów (i nie możesz ich wywiercić samodzielnie), to znaczy, że ma być dekoracyjnym uchwytem dla zieleni, która jest już w plastikowej doniczce, którą można umieścić w środku, lub dla sztucznych roślin.

Pro Tip: Rośliny rosną większe i wyższe, gdy są posadzone w nieco większych doniczkach niż te plastikowe, w których są dostarczane. Zawsze warto wyjąć nowo zakupione rośliny z plastikowych pojemników, gdy urosną już do ustalonych rozmiarów i przesadzić je do nieco większych doniczek, aby pomóc im bardziej urosnąć.

Oznacza to, że zawsze należy brać pod uwagę wielkość korzeni, a także ilość ziemi i/lub skał, którymi wypełnimy donice. Szukaj krytych doniczek, które są wystarczająco duże, aby korzenie roślin mogły rosnąć głęboko.

Niektóre inne elementy, aby pamiętać podczas zakupów dla krytych doniczek są rodzaj gleby i odpowiednią ilość trzeba, czy drenaż skały lub kamyki są dobrym pomysłem dla Twojego typu roślin, a jeśli taca gipsowa jest to, czego potrzebujesz (mogą one zapobiec wyciek, ale może również skończyć się zbieranie wody i utopić niektóre rośliny).

Jeśli chodzi o te szczegóły, które różnią się od rośliny do rośliny, sugerujemy, aby wycieczka do lokalnej szkółki lub sklepu roślin i zapytać eksperta. Doświadczeni rodzice roślin są zawsze szczęśliwi mogąc pomóc innym miłośnikom roślin!

Autor

Aleksandra Bluszcz

Projektantka wnętrz, dekoratorka.