Poznaj cechy idealnego łóżka dziecięcego

Wybór łózka dla naszego dziecka wcale nie musi być trudny, choć dobrze jest mieć świadomość tego, że podczas jego dokonywania wypada zastanowić się nad przynajmniej kilkoma aspektami. W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad łóżkiem wyposażonym w wygodny materac, jeśli jednak obawiamy się, że nie będziemy mieli dla niego miejsca, z pewnością usatysfakcjonuje nas także szafa z funkcją spania. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też łózko podwyższone, ze specjalną przestrzenią pozwalającą na przechowywanie dodatkowych rzeczy.

Same kwestie techniczne nie mają w tym przypadku aż tak dużego znaczenia, jak funkcjonalność, wygoda i bezpieczeństwo wybranego przez nas rozwiązania. To właśnie troska o wygodę i bezpieczeństwo powinna zresztą przyświecać nam w pierwszej kolejności, nie można bowiem zapominać o tym, że dziecięca kreatywność potrafi zaskakiwać. Jeszcze przed dokonaniem zakupu warto zatem zadać sobie pytanie o to, jakie rozwiązania zostały zastosowane przez producenta, a także – jakie materiały wykorzystał on w procesie powstawania łózka.

jakie łóżko dla dziecka

Gdy analizujemy wygląd łózka poświęćmy też choćby chwilę uwagi jego krawędziom, nie można bowiem zapominać o tym, że powinny być one łagodne, a nie ostre tak, aby podczas zabawy dziecku nie stała się z ich powodu krzywda. O tym, czy zdecydować się na łózko, tapczan, czy też może na wersalkę, decyduje przede wszystkim przestrzeń, jaką dysponujemy. Tu sprawdza się zasada mówiąca o tym, że jeśli tylko jest ona odpowiednio duża, najlepszym rozwiązaniem okaże się łózko. Nie powinno to stanowić dla nikogo zaskoczenia, mamy bowiem do czynienia z meblem, który jest nam w stanie zagwarantować najwyższy komfort snu. Tu warto wspomnieć choćby o materacu, który w łóżku jest dobierany właśnie tak, aby możliwe było spełnienie potrzeb dziecka, czego w innych przypadkach nie możemy być pewni.

Bez względu jednak na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, powinniśmy zatroszczyć się o to, aby meble spełniały Europejskie Normy Bezpieczeństwa. Właśnie one określają, czym powinny charakteryzować się bezpieczne łóżka i dają nam maksimum pewności, że dziecku nie stanie się krzywda nawet, jeśli będzie wykorzystywało łózko w sposób, który nie jest zgodny z jego przeznaczeniem. Kupując łóżko powinniśmy też przywiązywać dużą wagę do tego, czy mamy do czynienia z meblem stabilnym i solidnie wykonanym. Tu idealnym rozwiązaniem wydaje się lite drewno i to właśnie ono powinno być naszym najbardziej naturalnym wyborem. Materiał ma duże znaczenie także podczas wyboru materaca, gdzie niewskazane są oszczędności. Jeśli zastanawiamy się nad łóżeczkiem dla noworodka, możemy zdecydować się i na takie rozwiązanie, które będzie nam służyło przez dłuższy czas. W sprzedaży coraz częściej mamy do czynienia z takimi, które na pewnym etapie można bez większego wysiłku przerobić na tapczaniki.

Autor

Aleksandra Bluszcz

Projektantka wnętrz, dekoratorka.