Mały pokój dla dziecka - jak go zagospodarować?

Po narodzinach dziecka koniecznością będzie gospodarowanie dla niego pokoju, który stanie się królestwem dla malucha. Często okazuje się, że pomieszczenie na to przeznaczone jest stosunkowo małe i trudno urządzić je w taki sposób, by dziecko mogło tam spać, bawić się i uczyć. W takich sytuacjach bardzo ważne będzie dobre przemyślenie aranżacji, które pozwoli na tworzenie dla dziecka pokoju, który spełni wszystkie jego potrzeby.

Meble w małym pokoju

Najważniejsze zawsze jest w sypialni dziecięcej łóżko i to ono będzie zabierać najwięcej miejsca. W przypadku małych pomieszczeń dobrze wprowadzić łóżko piętrowe, pod którym będzie można wygodnie umieścić biurko czy miejsca do zabawy i tak dobrze zagospodaruje się takie wnętrze. Tego typu rozwiązania są już dostępne w wielu sklepach meblowych. Jeśli wysokość pokoju na to pozwoli będzie można również zdecydować się na antresolę, która zagwarantuje nam dodatkową przestrzeń np. na miejsce snu. Łóżko można umieścić na podwyższeniu, gdzie będzie miejsce na dodatkowe szuflady między innymi takie, które mogą pomieścić pościel dziecka, zabawki czy ubranka, w ten sposób także łatwiej będzie organizować przestrzeń w takim pokoju. Nawet jeśli powierzchnia nas ogranicza nie powinno się rezygnować z zastosowania porządnego biurka. Maluch będzie z niego korzystał przez wiele lat, dlatego jego dobra jakość jest bardzo ważną kwestią i musi być odpowiednich rozmiarów, by praca przy takim biurku była komfortowa.

jak urządzić mały pokój dziecka

Organizacja przestrzeni w małym pokoju

Bardzo dobrym pomysłem zawsze będzie wprowadzenie do pokoju dziecka różnych pudełek, pojemników, koszy, które mogą pozwolić na lepsze organizowanie przestrzeni a jednocześnie nie będą zabierać dużo miejsca. Sprawdzają się one bardzo dobrze między innymi w momencie, gdy będzie można włożyć je pod łóżko albo na specjalnie przygotowane regały. Dzięki temu dziecka ma do nich komfortowy dostęp i samo będzie mogło także dbać o porządek w swoim wnętrzu. Przy planowaniu pomieszczenia warto wykorzystywać każdą dostępną przestrzeń jak najlepiej. Często zapominamy, że nad biurkiem z powodzeniem będzie można umieścić dodatkowe półki na książki a na ścianach haczyki czy wieszaczki, które dają dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Zamiast zajmujących miejsce krzeseł sprawdzać się będą również wygodne pufy. Można siedzieć na nich wygodnie, a gdy nie będą potrzebne można je schować albo umieścić w rogu pokoju. Ważne będzie takżę zadbanie o to, by wnętrze pokoju estetycznie wyglądało na większe. Dlatego warto stawiać na jasne pastelowe kolory, które dadzą wrażenie przestrzeni a jednocześnie będą miłe dla oka i będą się doskonale prezentować. Takim istotnym elementem zawsze będzie takżę oświetlenie. Dobrze przygotowane światło górne rozjaśni pokój a odpowiednia lampka przy biurku będzie pomagać przy nauce. Mały pokój dziecka jest wyzwaniem dla rodziców, rozplanowanie niewielkiej przestrzenie może być trudne, ale dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom z powodzeniem zaaranżować pokój w taki sposób, by odpowiadał na potrzeby dziecka.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.