Wybieramy biurko dla dziecka

Dzieci w wieku szkolnym będą z roku na rok spędzać coraz więcej czasu przy biurku. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że w pokoju dziecka na biurku pojawi się z pewnością komputer, więc jeszcze więcej czasu dziecko będzie siedziało przy komputerze. Nie da się przecenić znaczenia tego, jakie biurko zostanie dla dziecka zakupione. Będzie to miało wpływ na jego komfort, ale także na najważniejsze kwestie zdrowotne. Wady postawy są w znacznie większym stopniu powodowane przez nieprawidłowo dobrane biurko i złą postawę niż totalnie zdemonizowane ciężkie plecaki.

Odpowiednie wymiary biurka

Wymiary biurka to kwestia najważniejsza. Typowe wymiary biurka zapewniają mu około 85 centymetrów głębokości, 140 +/-20 centymetrów szerokości oraz około 72 centymetrów wysokości. Odległość miedzy wysokością siedziska i blatem powinna wynosić około 25 centymetrów i trzeba pamiętać o tym, że kupowanie biurka większego wcale nie jest sprytnym rozwiązaniem starczającym na dłużej. „Dorosłe” biurko jest zwyczajnie dla dziecka za duże.

Biurko dla pierwszoklasisty

Kiedy dziecko po raz pierwszy wybiera się do szkoły, powinno dostać swoje pierwsze biurko z prawdziwego zdarzenia. Wzrost dziecka w tym momencie to jakieś 120 centymetrów. Mebel dla takiego dziecka powinien mieć około 55 centymetrów wysokości. Blat nie musi być duży, ponieważ potrzeby dziecka są co najwyżej umiarkowane. Wymiary około 65x50 są w zupełności wystarczające. Kupienie niewielkiego biurka nie musi też oznaczać, że trzeba je będzie często wymieniać. Wystarczy tylko kupić biurko z możliwością regulacji, czyli takie, które będzie się dało podnosić. Jeśli do takiego biurka dodatkowo dokupimy krzesło z regulacją wysokości, będziemy mieli wszystko, co jest potrzebne do odpowiedniego zapewniania dziecku odpowiednich warunków do pracy, zabawy i nauki.

jakie biurko dla dziecka wybrać?

Warto pamiętać również o blatach z możliwością pochylania. Są to świetne rozwiązania dla małych artystów. Taki blat jest też wygodny do czytania.

Komputer

Postawienie komputera na biurku to pewne wyzwanie. Najlepiej jest korzystać ze specjalnych biurek przystosowanych do takiej sytuacji. W ich przypadku będzie można postawić na opcję z wysuwaną szufladą, na której położy się klawiaturę. Klawiatura zawsze powinna być poniżej poziomu monitora. Różnica pomiędzy poziomem monitora i klawiatury powinna wynosić co najmniej 10 centymetrów. Pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu rąk dzieci. Powinny one być ustawione pod katem prostym do półeczki z klawiaturą i tworzyć z nią kąt prosty, jeśli to tylko możliwe.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.