Łóżeczko dla dziecka - rodzaje, kupno

Każdy dorosły człowiek będzie spędzał w łóżku mniej więcej 1/3 całego swojego życia. Dziecko w ciągu pierwszego roku do urodzenia aż około 300 dni. Łóżeczko dziecięce jest więc jednym z najważniejszych elementów, gdy chodzi o wyposażenie pokoju dziecka. Pierwszy mebel nowo narodzonego dziecka powinien nie tylko cieszyć oczy, ale musi być bezpieczny oraz funkcjonalny. Sytuacja wydaje się idealna, jeśli będzie on jednocześnie rosnąć razem z dzieckiem. Dlatego właśnie warto wiedzieć co będzie ważne przy takim zakupie.

Rodzaje łóżeczek

Każdy przyszły rodzic staje przed dylematem, jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, jeśli chodzi o oferty sklepów z akcesoriami dla dzieci tych propozycji jest rzeczywiście bardzo wiele. Ta różnorodność dotyczy rozmiarów, kolorów, kształtów czy funkcjonalności łóżeczek. Generalnie mamy rozmiary 60/120 bądź też 70/140 cm. Co więcej drugi z wymienionych typów będzie można z czasem, również dopasować dla nieco starszego dziecka, ponieważ stworzony jest tak, żę możliwa jest jego przemiana w wygodny tapczanik odpowiedni nawet do piątego roku życia. Oba rodzaje łóżeczek w większości przypadków posiadają możliwość ułożenia dna na kilku poziomach.

rodzjae łóżek dla dzieci

Dodatkowo jest ogólnie wiele różnych rodzajów łóżeczek. Takie propozycje jak te z opuszczanym bokiem, co będzie wygodne dla matek karmiących dzieci w nocy. Można łóżeczko postawić obok własnego opuścić bok i bez wstawania nakarmić dziecko. Można takżę znaleźć klasyczne łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami. Tutaj warto sprawdzić jak dużo siły trzeba mieć do ich wyjęcia, by dziecko, gdy podrośnie samo nie chciało ich wyjmować. Są łóżeczka kołyski co będzie połączeniem kołyski ze stałym łóżkiem co wydaje się interesującym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem będzie łóżeczko na kółkach, które wygodnie będzie można przesuwać. Gdy dziecko podrośnie będzie można usypiać tam maluszka, w łóżeczku zamiast w wózku lekko kołysać. Pojawiają się także specjalne łóżeczka dostawki dopasowane do łóżka rodziców. Dzięki temu dziecko niby śpi z rodzicami jednak nadal jest w łóżku swoim. Pojawiają się także specjalne wielofunkcyjne łóżka, gdzie dodatkowo dostajemy również możliwość wyjmowania szczebelków, szuflady, przewijak, przybornik czy półeczkę. Nie będzie to tani, ale praktyczny zakup.

Kupno łóżeczka dla dziecka

Podejmując decyzję jakie łóżeczko będzie najlepsze trzeba odłożyć na bok kwestię estetyki. Najważniejsze kwestie to zawsze bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Łóżeczko musi być bezpieczne pod wieloma względami. Gdy wybiera się rozwiązania dla dziecka trzeba zwracać uwagę na to z jakiego materiału są one wykonane. Najlepsze będzie łóżeczko sosnowe, które jest trwałe i charakteryzuje się dobrą jakością. Warto sprawdzić jakie farby są używane do malowania łóżeczka, najlepiej tak naprawdę jak nie będzie ich w ogóle, a jeśli nawet to takie pozbawione chemicznych dodatków. Należy także pamiętać, że w pokoju dziecka najczęściej nie ma na początek zbyt wiele elementów, dlatego warto będzie szukać takiego łóżeczka, które będzie wyróżniać się funkcjonalnością.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.