Wybieramy łóżko dla starszego dziecka

Można oczywiście wybrać pierwsze lepsze łóżko, ale nie jest to najlepszy problem. Efektem takiego wyboru jest bowiem postawienie na bardzo nieoptymalne rozwiązania. Odpowiednia jakość snu jest decydującą dla poczucia każdego człowieka, zwłaszcza młodego. Potrzebna jest wygoda, potrzebny jest komfort i praktyczność zastosowanych rozwiązań. Co więcej, łóżko to zazwyczaj mebel, który decyduje o wyglądzie całego pomieszczenia. Stylowy mebel może być dobrze dostosowany do potrzeb dziecka. Wcale nie są to przeciwne priorytety. Trzeba po prostu odpowiednio rozejrzeć się po rynku. Jest tu naprawdę masa możliwości, które przypadną wszystkim do gustu.

Od czego zacząć wybieranie łóżka?

Łóżko musi być koniecznie dopasowane do wieku dziecka. Nie można też zapomnieć o upodobaniach małego człowieka.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Niezależnie od tego, co się robi w pokoju dziecka, zapewnienie mu bezpieczeństwa powinno być pierwszą kwestią, o którą się postaramy. Konieczne jest upewnienie się, że łóżko zostało wykonane z bezpiecznego materiału, nie ma w nim drzazg i pęknięć w miejscach ważnych dla konstrukcji. Warto jest zawsze sprawdzić także wszystkie certyfikaty, jakie łóżko powinno posiadać. Zaświadczają one o takich kwestiach, jak chociażby rodzaj użytej farby, co stanowi dla nas gwarancję, że kontakt z farbami czy lakierami wykorzystanymi do wykończenia łóżka nie będzie stanowił zagrożenia dla dziecka. Najmłodsze dzieci w ogóle powinny mieć łóżka wolne od jakichkolwiek lakierów.

jakie łóżko dla dziecka

Funkcjonalność

Łóżka typowo sypialniane to dobry pomysł, ale trzeba pamiętać, że w takim łóżku nie ma skrzyni na pościel, co znacznie zmniejsza ilość miejsca w pomieszczeniu, ponieważ nie można takiego łóżka traktować jako wersalki. Zazwyczaj lepszym rozwiązaniem jest znalezienie łóżka, które do spania się będzie rozkładało, a potem będzie je można poskładać, by zmniejszyć ilość wykorzystywanego miejsca. W takim wypadku konieczne jest jednak postawienie na taki mechanizm, by nie męczył on przesadnie dziecka. Dźwiganie wielkich ciężarów każdego dnia to naprawdę zły pomysł.

Dobrym pomysłem jest też postawienie na łóżko z regulowanym zagłówkiem, co znacznie ułatwia odpowiednie ustawienie łóżka. Od fasonu i wszystkich kwestii estetycznych ważniejsze jest także to, by łóżko nie skrzypiało i w żaden inny sposób nie przeszkadzało dziecku.

Typy łóżek dla dzieci

Łóżek do pokoju dziecięcego jest cała masa i specjalne kategoryzowanie ich nie ma sensu. Najpopularniejsze są łóżka rozkładane, które w czasie dnia pełnią role sofy, a coraz większą popularność zyskują sobie także łóżka piętrowe. W przypadku takich łóżek powstaje coraz więcej kombinacji.

Autor

Aleksandra Bluszcz

Projektantka wnętrz, dekoratorka.