Co powinno znaleźć się w pokoju dziecięcym?

Dawno minęły już czasy, gdy urządzanie pokoiku dla dziecka było walką o jakiekolwiek elementy wyposażenia. Dziś rynek jest bardzo łaskawy i oferuje wybór, który może przyprawić o zawroty głowy. Dlatego też łatwo jest dziś uwić idealne gniazdo jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat. Proces wybierania kolorów, sprzętów, motywów jest bardzo przyjemny i zajmujący. Jak jednak połączyć swój gust z możliwościami finansowymi, a także funkcjonalnością, której nic nie zastąpi w pierwszych miesiącach i latach życia malucha? Warto zaplanować wcześniej, co będzie niezbędne, a co stanowi zbędny, wielki wydatek. Marketing nie śpi i sprzedawcy w każdej chwili są gotowi sprzedać młodym, ogarniętym euforią rodzicom wszystko, co pięknie wygląda, a niekoniecznie się przyda. Nadmiar zbędnych mebli w pokoju niemowlaka przytłacza, obciąża budżet i przeszkadza w codziennych czynnościach. A na te w pierwszych miesiącach życia dziecka składa się głównie kładzenie do snu, przewijanie i karmienie.

Łóżeczko dla malucha

To centrum dziecięcego pokoju. Niemowlak śpi przez większość doby, warto więc zainwestować więcej pieniędzy i czasu w poszukiwanie odpowiedniego łóżeczka. Wybór jest naprawdę ogromny – oprócz łóżeczek klasycznych istnieją także ciekawe modele na kółkach, biegunach i podwieszane. Niekiedy z klasycznego łóżeczka ze szczebelkami można wyjąć kilka z nich, lub odblokować je i podnosić, żeby dziecko mogło wchodzić do środka, gdy już podrośnie. Niektóre modele umożliwiają także opuszczenie jednego boku i przystawienie go do łóżka rodziców, by malec miał z nimi łatwiejszy kontakt. Dla całkiem malutkich dzieci sprawdzi się kołyska lub wiklinowy kosz, choć ten drugi jest wyjściem bardzo tymczasowym. Istnieje mnóstwo możliwości kolorystycznych i stylistycznych, dzięki którym łóżeczko będzie idealnie pasowało do reszty wyposażenia pokoju. Wybierając je, warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo i użyte materiały – najlepsze będzie drewno, pomalowane nietoksycznymi lakierami. Łóżeczko musi być solidne i stabilne. Lepiej też nie decydować się na baldachim, choć wygląda pięknie – bardzo trudno się go czyści.

akcesrioa meblowe dla dziecka

Akcesoria niezbędne i zbyteczne

Drugim zaraz po łóżku meblem niezbędnym w pokoju malucha jest solidny przewijak. Można kupić montowany na łóżeczku lub całkiem osobny, z praktycznymi półeczkami na akcesoria, które rodzice potrzebują mieć pod ręką. Przewijak powinien mieć trzy podwyższone ścianki, by zminimalizować ryzyko sturlania się dziecka, zwłaszcza, gdy stanie się bardziej ruchliwe. Warto dostosować go do własnego wzrostu i zadbać o łatwość utrzymania w czystości – wszystko to zaprocentuje w początkach oszczędzonym czasem i wysiłkiem. Do przewijaka warto dokupić szczelny, zamykany kosz na zużyte pieluchy i chusteczki.

W czym najwygodniej będzie przechowywać ubranka dziecka w tym wieku? Z pewnością zbędne są szafy i drążki oraz wieszaki. Przyda się za to pojemna, wygodna komoda, w której można poskładać wszystkie ubrania. Z kolei dla rodzica przyda się wygodny fotel, w którym będzie można usiąść z dzieckiem i w spokoju je nakarmić, ciesząc się chwilą spokoju i komfortową pozycją.

Autor

Natalia Ochocka

Projektantka wnętrz, dekoratorka.