Cechy idealnego łóżka dla dziecka

Gdy zastanawiamy się nad najważniejszymi elementami wyposażenia pokoju dla dziecka, zwykle w pierwszej kolejności myślimy o łóżku. Podczas jego zakupu bardzo staramy się, aby w nasze ręce dostało się rozwiązanie cieszące oko, nie można jednak zapominać o tym, że wcale nie mniej istotne są zarówno jego funkcjonalność, jak i bezpieczeństwo. Gdy analizujemy różnego rodzaju propozycje firm meblarskich, w pierwszej kolejności analizie warto poddać materiały, z jakich powstają dziecięce łóżka. Jednym z najbardziej wartościowych jest drewno i nie ma w tym odrobiny przypadkowości.

Meble wykonane z litego drewna zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że okazują się być rozwiązaniami wyjątkowo trwałymi. Nie można jednak zapominać o tym, że nie zawsze są to propozycje komfortowe, przed zakupem dobrze jest więc upewnić się, że poważniejszych zastrzeżeń nie budzi sposób, w jaki łózko zostało wykończone. W innym wypadku może okazać się, że nie ustrzeżemy się przed drzazgami i zadrami, a te mogą okazać się dość niewygodne zwłaszcza z perspektywy najmłodszych.

bezpieczne łóżko dla dziecka

Dobrze jest też ocenić krytycznie krawędzie mebla, który najbardziej się nam podoba. Idealnym jest przede wszystkim takie łózko, w którym krawędzie są wolne od ostrych kantów. Sprzedawca powinien też udzielić możliwie jak najbardziej wyczerpujących informacji na temat pokrywających łózko farb i lakierów. Troska o nie wydaje się uzasadniona, należy bowiem chronić najmłodszych przed ryzykiem wystąpienia u nich reakcji alergicznych. Meble z drewna przeznaczone do pokoju dziecięcego powinny też posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dlatego, że dzieci odznaczają się dużą kreatywnością, a ich zabawy na niskiej klasy łóżku są w stanie doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowia.

Dziś problemem nie powinno być znalezienie łóżka w rozmiarze najbardziej odpowiadającym kupującym. Oczywiście, rodzice najczęściej skłaniają się ku tym większym mając świadomość tego, że są one w stanie służyć dzieciom przez długi czas. Nie można nie docenić i tego, że łózka mają dziś szereg dodatkowych udogodnień. Tu warto wspomnieć choćby o regulowanym poziomie zagłówka oraz o dodatkowych pojemnikach, które pozwalają na utrzymanie w pokoju porządku. Bardzo ciekawym, a jednocześnie coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są szuflady, które instaluje się bezpośrednio pod materacem. Jeśli mamy do czynienia z maluchami, które muszą dzielić jeden pokój, dobrym pomysłem powinno okazać się łózko piętrowe. Zwykle jest ono spełnieniem dziecięcych marzeń, choć rodzice doceniają przede wszystkim to, że mamy w jego przypadku do czynienia z rozwiązaniem wyjątkowo funkcjonalnym. Piętrowe łóżka są dziś dostępne w niezliczonych wersjach kolorystycznych, bez trudu można je przy tym łączyć z innymi konstrukcjami, co sprawdza się zwłaszcza w niewielkich pokojach.

Autor

Aleksandra Bluszcz

Projektantka wnętrz, dekoratorka.